COVİD-19 SALGINI NEDENİYLE BERBERLERDE UYULMASI ZORUNLU KURALLAR

  • 11-05-2020

COVİD-19 SALGINI NEDENİYLE BERBERLERDE
UYULMASI ZORUNLU KURALLAR

1) Bu iş yerinde saat 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verilecektir.

2) Bu iş yerinde randevu sistemi uygulanacaktır.

3) Aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edilmeyecek, bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verilecektir.

4) İşyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecektir.

5) Belirlenen kriterler dışında iş yeri içine müşteri kabul edilmeyecektir. Ancak hava şartlarına göre randevusuz gelen müşteriler iş yeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartı ile bekleyebileceklerdir.

6) İşyeri çalışanları muhakkak surette maske kullanacaktır. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabileceklerdir.

7) Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacaktır.

8) Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar ellerini dezenfekte edecekler yada her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanacaklardır. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecektir.
9) Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemeler hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacaktır. Bu işlem her müşteri için tekrarlanacaktır.

10) Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacaktır. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli dezenfeksiyon, sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacaktır. Müşteriler isterlerse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecektir.

11) Jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal tıraşı makine ile yapılabilecektir.

12) Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası’nın kullanımı, (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacaktır.

13) Bu işyerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmayacaktır